Zákaznická podpora:605 953 810info@rambula.cz
Měna
CZK
Jazyk
Čeština

Jak koupit kočárek Bugaboo Fox z druhé ruky

Bugaboo Fox má za sebou zatím dva upgrady, proto se na trhu momentálně vyskytuje Bugaboo Fox 1, Fox 2 a Fox 3. Jediný výrazný konstrukční rozdíl je mezi Fox a Fox 2, kdy se změnila ergonomie páčky skládání, aby šla lépe uchopit, a tím pádem i lépe skládat. U Fox 3 je ještě jiná barva šasi, všechny ostatní rozdíly se týkají pouze potahů, jejich tvaru a použitého materiálu, u Fox 3 se již kočárek kupuje jako celý set.

Kočárek Bugaboo Fox 2 po kompletním servisu

Z toho vyplývá, že asi není úplně potřeba řešit, zda se jedná o Fox 1, Fox 2, nebo Fox 3, pokud se neklade důraz na potahy lůžek a sportovních sezení a materiál na nich.    

Poté jsou u dvojky inovované stříšky, jiný materiál madel a přidané kapsy, ale to již není o konstrukci.

Bugaboo Fox 1 se začal prodávat v březnu 2018, nastala tedy doba, kdy první Foxoví pasažéři již s vozením skončili a tudíž se na trhu objevily první Foxy nabízené k prodej z druhé ruky, a to jak Fox 1, tak Fox 2.

Protože máme s Bugaboo Fox nyní již bohaté servisní zkušenosti, dovolili bych si předat pár rad, na co se zaměřit při koupi použitého kočárku Bugaboo Fox tak, aby měl prodávající čisté svědomí a kupující radost.

Výhoda u Foxe je ta, že drtivá většina věcí je opravitelných, takže i Fox s uvedenými závadami se dá uvést do dobrého stavu.

Na co se tedy při koupi ojetého kočárku Bugaboo Fox zaměřit: 

  1. Funkčnost skládání, rozkládání

  2. Funkčnost aretací předních kol

  3. Dotažení předních kol

  4. Těsnost nýtů a vůle přední nápravy

  5. Polohování výšky rukojeti

  6. Funkčnost brzdového systému, funkční senzory

  7. Těsnost šneků centrálních kloubů

  8. Nýty po obvodu zadní nápravy

  9. Funkčnost polohování rámu lůžka/sportovního sezení 

 

1. Funkčnost skládání a rozkládání kočárku

Kočárek Fox se rozkládá / skládá pomocí dvou bílých tlačítek na rukojeti. Postup je následující:

Složení rozloženého kočárku: Bílé páčky se vytáhnout až nahoru po okraj černého plastu, rodičovská rukojeť se pustí směrem k nohám, konstrukce se zvedne a sklopí, uvolní se bílé kroužky na středové tyči u centrálních kloubů, přední náprava se vtlačí do konstrukce, bílé páčky se zajistí. V tuto chvíli díky zataženým bílým kroužkům je konstrukce zamčená proto rozložení.

Rozložení kočárku je opačně, nejdřív se odemknou bílé kroužky, povysune přední náprava, zmáčknou bílé pojistky na rukojeti a kočárek se rozloží.

Při rozkládání bílé páčky reagují na fázi, ve které se konstrukce v danou chvíli nachází, když se rozkládá, měly by reagovat tak, že plynuje sjedou směrem ke konstrukci, děje se tak díky táhlům, které vedou od páček ke kloubům. Páčka zkrátka nesmí zůstat viset, nebo zůstat volná ani na jedné straně. Kloub se při zátěži nesmí propadat.

To je princip kontroly správné funkce zejména rozkládání. V případě problému se dá závada odstranit, ale zde už je potřeba odborný servis, a tudíž nějaké náklady na opravu, o to by se měla snížit cena kočárku při prodeji.    

Servis kočárků Bugaboo BugaCare Mělník 

2. Funkčnost aretací předních kol kočárku

Aretace kol u Bugaboo Fox je přímo na vidlici kola. Při kontrole by se měla kola sundat a na vyjmutých kolech vyzkoušet, zda aretace fungují jak mají.

Bugaboo Fox 2 - kočárek černá kola

3. Dotažení hřídelí předních kol

Uprostřed kola prochází ložisky hřídel, u Bugaboo Fox je dlouhodobě trochu problém, že se hřídele rády povolují a je potřeba je pravidelně dotahovat. Může se stát, že při jízdě část hřídele ztratíte.

Dotažení zjistíme pohybem kola ve vidlici, anebo zkouškou, zda matku hřídele nepovolíme již rukou, kola je snadné dotáhnout, jen je potřeba hvězdicový šroubovák.

4. Těsnost nýtů a vůle přední nápravy

V průběhu používání kočárku se může stát, že se uvolní nýty přední nápravy. Tyto nýty se dají buď dotáhnout (speciálním přípravkem), nebo odvrtáním a přenýtováním.

Tento problém bývá i jednou z příčin klapání předních kol. Přední náprava je mezi koly, vezměte uložení předních kol a zkontrolujte pevnost nýtů. Pokud je náprava volná dá se vyřešit formou údržbového servisu.

Stejně tak je potřeba věnovat pozornost trhacím nýtům zadní nápravy. Jsou zespoda na tyči – spojnici mezi zadními koly a jsou čtyři – jeden u brzdy, dva prostřední na adaptérech stupátka a u kola naproti brzdy. Zejména u kol jsou nýty extrémně potřeba, pokud zde nejsou hrozí – zejména při zatáčení u zatíženého kočárku vypadnutí zadního uložení z nosné tyče kočárku a následné převrhnutí kočárku.

I zde je oprava řešitelná, ovšem zavčasu, po vypadnutí může vzniknout problém, protože se vysype celý brzdový mechanismus.   

5. Polohování výšky rukojeti   

Zde stačí pouhá zkouška, rukojeť vytáhnout a vyzkoušet zda drží v požadovaných pozicích, někdy se rukojeť vytahuje hůře, což je způsobeno nečistotami. Je potřeba rukojeť vyčistit a promazat. 

Kočárek Bugaboo Fox 2 - funkční rukojeť po servisu

6. Funkčnost brzdového systému  

Opět zkouška, brzdové páčky zabrzdit, odbrzdit. Zjistit zda v brzdovém systému nejsou nečistoty.

Přímo na uložení zevnitř zadních kol jsou plastové senzory. Při zabrzdění se zbarví červeně.

Jen pro pořádek - při odbrždění zde zelená není.

7. Těsnost šneku centrálních kloubů

Zahýbejte kočárkem ze strany na stranu, uvidíte jestli a jak moc se rozjíždí šneky centrálních kloubů, pokud jsou volné příliš, bylo by dobré je dotáhnout. Nejen z důvodů přiléhání celkem citlivých vnitřních mechanismů  kloubů, ale i proto, že se netěsnostmi dovnitř dostávají velmi jemné nečistoty, které citlivý mechanismus zanášejí, navíc jejich přítomnost v drážkách může způsobovat vrzání kočárku. 

8. Nýty po obvodu zadní nápravy kočárku

Vzhledem k tomu, že jsou v zadní nápravě použity trhací nýty, může se stát, že se tyto u starších kočárků ulomí. Tato závada je poměrně závažná z hlediska bezpečnosti. V rámci údržbových servisů kontrolovaná a napravovaná, nejedná se tedy v případě zjištění o fatální problém.

Pokud se kočárek otočí „na záda“ jsou ve spodní části zadní nápravy (mezi zadními koly)  vidět 4 trhací nýty, jeden je u brzdy, druhý drží adaptér, třetí drží druhý adaptér a čtvrtý uložení druhého zadního kola. Zkontrolujte, zda jsou zde všechny čtyři.

Jak jsme psali výše při přebírání kočárků do servisu věnujeme tomuto zvýšenou pozornost, po údržbových servisech je na kočárcích tato případná závada odstraněná.      

9. Funkčnost polohování rámu lůžka / sportovního sezení

Vyzkoušejte, zda se dá rám bez problémů polohovat a zda se dá v pohodě nasadit a vyjmout z konstrukce a to v obou verzích po i proti směru jízdy. Tento bod u Fox problematický nebývá. 

V Rambula.cz kontrolujeme před prodejem kočárku všechny tyto body v rámci předprodejního servisu za Vás.

Všechny naše kočárky jsou po největších servisech a navíc se zárukou 1 rok v režimu použitého zboží.

----------------------

>>> Podívejte se na naši nabídku kočárků Bugaboo Fox a dalších dvojkombinací

Doporučujeme: přečtěte si na co si dát pozor při nákupu Bugaboo Donkey z druhé ruky