Zákaznická podpora:605 953 810info@rambula.cz
Měna
CZK
Jazyk
Čeština

Jak nakupovat kočárek Bugaboo Donkey z druhé ruky

Autor: Marek Lach - servis BugaCare

V průběhu času se v případě kočárků Bugaboo Donkey objevily různé změny a vylepšení, proto k dnešnímu dni registrujeme již čtyři typy:

 • nejstarší Donkey 1 (cca. od roku 2011)

 • Donkey 2 (cca. od roku 2016)

 • Donkey 3 (cca. od roku 2019)

 • a aktuálně Donkey 5 (cca. od roku 2022)

Podle výše uvedeného typu by také měly být nastavovány prodejní ceny.

kocarek-bugaboo-donkey-po-servisu

Jak kočárky poznat na první pohled - základní rozdělení

Donkey 2-3 mají již vždy kožené rukojeti, Donkey 5 kožené typ Fox (snímatelné), Donkey 1 má rukojeti pěnové.

Donkey 1 má nafukovací kola, Donkey 2 má gelová kola, Donkey 3 má gelové kola alá Fox - užší, s prstencem, stejně jako Donkey 5 má vyměnitelné poklice kol.

Donkey 1 má starší zámky kol (bez pérovacího plíšku), u Donkey 1 jsem jen já měnil v servisu zámky za novější typ velmi často, takže i Donkey 1 může mít zámky nové, což je většinou napsané ve vždy vydaných servisních listech.

Donkey mají jinak řešené klouby než Bugaboo Cameleon. Tyto klouby je poměrně nutné 1x za 12 měsíců používání dotáhnout, (Donkey 1x za 9 měsíců), pokud se tak nestane, povolené klouby vymačkají své vnitřní okolí. Stejně jako nýty, a to obzvlášť u Donkey.

Pokud nemá kočárek servisní historii (vydaný výstupní servisní list z kontroly), tak doporučuji, aby si buď prodejce, nebo nový majitel nechal svůj kočárek v tomto smyslu určitě zkontrolovat.

Pokud se kočárek pravidelně dotahuje, a to včetně nýtů zejména zadní nápravy, významně se prodlužuje jeho životnost. Takový kočárek pak vydrží minimálně 4 generace dětí.

Kočárky které procházely nějakým údržbovým servisem - a není jich málo - mají VŽDY !!! vydaný servisní list, ze kterého lze vyčíst prováděné úkony a stav. Kočárek který výstupní servisní list nemá, neměl pravděpodobně údržbový servis žádný, nebo pouze domácí. Příběhů jak manžel dělá v cykloservisu a kočárek si servisoval sám znám mnoho.

Co tedy kontrolovat při nákupu kočárku Bugaboo Donkey z druhé ruky?

 1. Funkčnost skládání / rozkládání

 2. Aretaci předních kol

 3. Stav pneumatik a koleček

 4. Funkce polohování rukojeti

 5. Brzdový systém

 6. Těsnost šneku kloubu

 7. Uložení předních kol

 8. Rozšiřování a zužování konstrukce

 9. Polohování rámu sportovního sezení

 10. Praskliny v oblasti trnů rámů sportovních sezení

 11. Prasklé plasty v oblasti kloubů u zadních kol

1. FUNKČNOST SKLÁDÁNÍ / ROZKLÁDÁNÍ

Bugaboo Buffalo i Donkey se skládá tak, že zároveň zmáčknete dvě bílá tlačítka na rukojeti a tuto spustíte směrem k nohám. Kočárek uchopíte za střední tyč a vytáhnete směrem nahoru.

2. ARETACE PŘEDNÍCH KOL

Aretuje se bílými tlačítky na předních kolech nahoru a dolů. V požadovaném stavu musí vždy držet. Vyjměte přední kola, vysuňte kolíček a podívejte se, zda není aretovací kolíček prasklý - nesmí být vidět kov. Závada je opravitelná výměnou zámků předních kol.

kocarek-bugaboo-donkey-po-servisu-rambula

3. STAV PNEUMATIK A KOLEČEK

Donkey má kola různá. Gelová kola bývají většinou bezproblémová, nafukovací by neměla být ojetá a "řídká"...není nic horšího, než když píchnete s dětmi na procházce. Na pneu - zejména u Donkey nesmí být vidět oranžové fleky, to už je opravdu zle a kola se musí vyměnit.

4. FUNKCE POLOHOVÁNÍ RUKOJETI

Donkey má vytahovací rukojeť. Vyzkoušejte si polohy rukojeti a zjistěte, zda v polohách drží a zda v nejvyšší poloze nemá tyč únavový lom.

kocarek-bugaboo-donkey

5. FUNKCE BRZDOVÉHO SYSTÉMU

Zkuste si kočárek zabrzdit a odbrzdit, podívejte se, zda není nalomená bílá páčka brzdy.

6. TĚSNOST ŠNEKU KLOUBU

O kloubu jsem psal již v úvodu. Zahýbejte s kočárkem ze strany na stranu a podívejte se, jak moc jsou povolené šneky kloubů. Jedná se o stav, který potká každý kočárek po cca.9-12.měsících používání. Pokud se klouby nedotáhnou včas, začnou vymílat své vnitřní okolí a vylomí, nebo obrousí vnitřní prostředí kloubu, ten může začít při zátěži propadávat. Jednotlivé komponenty do sebe totiž začnou zapadat pod nežádoucím úhlem. Tento problém už je poměrně vážný. Pokud se klouby včas dotahují, dá se tomuto stavu předejít.

7. STAV ULOŽENÍ PŘEDNÍCH KOL

V zámcích předních kol je silon, který drží kolo v konstrukci. Normálním stavem je, že se silon vymele, vzniká zde větší vůle a kolo může začít klapat právě díky vůli.

Dále je zde plíšek o které se tře kolo, zkontrolujte stav tohoto plíšku, zda se již z něho nestal jen "papírek".

Upozorňuji, že se jedná o důsledek běžného používání a je snadno napravitelný. Cena dílu obou zámků se pohybuje okolo 700 kč a stavy těchto zámků v rámci servisu kontrolujeme.

Vyndejte přední kolo z konstrukce a čudlíkem, kterým jste kolo uvolnili (to je to silonové očko) zahýbejte a přitom se podívejte dovnitř kola. Uvidíte pohyb bílého očka a vyhodnoťte, jak moc je očko obroušené a zda vyžaduje výměnu za nové, stejně jako třecí plíšek, který vidíte zároveň.

8. ROZŠIŘOVÁNÍ KONSTRUKCE

Vyzkoušejte, zda pomocí čtyř bílých tlačítek v pohodě konstrukci rozšíříte a zúžíte.

9. POLOHOVÁNÍ RÁMU SPORTOVNÍHO SEZENÍ

Vyzkoušejte se nasazení rámu pro a proti směru jízdy a v zadní části polohování rámu do lehu a sezení, pokud vše funguje, není žádný problém.

10. PRASKLINY V OBLASTI TRNŮ RÁMŮ SPPORTOVNÍCH SEZENÍ

Prohlédněte rám, zejména u trnů zapadajících do konstrukce, zda nejsou prasklé.

Prohlédněte si trny rámu lůžka/sport.sezení, které se nasazují do konstrukce kočárku, zde bývají praskliny, ty mohou být u dalšího používání nebezpečné, jakmile zde jsou, kočárek nemá smysl koupit, toto je neopravitelné a vyžaduje to pořízení celého nového rámu. !!!!

11. PRASKLÉ PLASTY KLOUBU SMĚREM K ZADNÍM KOLŮM

Tento problém je zejména u Bugaboo Donkey a vznikne tak, že se včas nedotáhnou průchozí nýty.

Touto problematikou jsem se zabýval v jednom ze starších příspěvků na FCB stránce BugaCare

kocarek-bugaboo-donkey-po-servisu-bugacare

Co říci závěrem k nákupu kočárku Donkey z druhé ruky

Při této příležitosti připomínám možnost si nechat vizuálně zkontrolovat kočárek při prodeji i nákupu po dohodě zdarma v servisu BugaCare.

V prodejně a showroomu Rambula Mělník seženete kočárky Bugaboo Donkey z druhé ruky - všechny jsou zásadně po největších servisech v BugaCare. Pořídíte zde kočárek z druhé ruky za obvyklou cenu, bez starostí. Těmito předprodejními servisy se předchází výše uvedeným problémům a kočárky navíc mají roční záruku.

----------------------

>>> Podívejte se na naši nabídku kočárků Bugaboo Donkey a dalších dvojkombinací

Doporučujeme: přečtěte si na co si dát pozor při nákupu Bugaboo Fox z druhé ruky